archervarius (archervarius) wrote,
archervarius
archervarius

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Вічне блядство. И.Канкарович. Проституция и общественный разврат - 1907 рік

Після прочитання "Найкращого сищика імперії" Владислава Івченка, де все дуже сумно з фактажем та духом часу, я почав рити тему межі ХІХ-ХХ століть. Перечитав чимало, буду потроху писати по суті.

Канкарович (скачати) - друга прочитана книга по темі на межі минулих століть, уже був Іоганн Блох з його "Історією проституції" (1913). Автор - практикуючий венеролог, до написання книги його підштовхнула епідемія сифілісу, в тому числі серед юнацтва. Тому, на відміну від Блоха, він досліджує не історію, а сувору реальність Петербурга та Європи, хоча моралізує навіть більше - і доходить до протилежних висновків.

Головною причиною проституції Канкарович вважає загальне падіння моралі у суспільстві, яке толерує чоловічі походи до повій і не засуджує утриманство і взагалі зв'язки за гроші. Якщо легальних повій (нагадаю, борделі в Російській імперії були легальними) породжують злидні, то утриманок та дам легкої поведінки - толерування суспільством.

Автор негативно оцінює легалізацію проституції, бо кількість "прихованих" повій в рази більша за легальних. Суспільство визнає "тавровану" повію недолюдиною, але нормально ставиться до хористок-модисток, тому прихована проституція процвітає.

На межі століть вважалося, що борделі служать для задоволення природніх статевих потреб нежонатих чоловіків. Канкарович зауважує, що більшість відвідувачів публічних домів продовжують ходити туди і після одруження, крім того, значну частину відвідувачів складають підлітки. А в самих борделях процвітають збочення (судячи зі скромних описів, БДСМ, оральний секс, хитровикручені пози).

2014-04-07 10-51-32 Порнографические открытки конца 19 начала 20 века. - 25 Мая 2013 - Клуб Три кота Ж - Мир Квилессе - M
КДПУ: порнографічна листівка межі століть.

Книга наповнена нуднуватим моралізаторством і сумнівними статистичними даними, але загалом дає повну картину блядства свого часу. Найцікавіші моменти про добу і секс:

Загальне:
- отримати секс з незаміжньою дівчиною освіченого класу було дуже важко. Натомість із заміжньою - доволі просто, романи на стороні вважалися меншим гріхом, ніж дошлюбний зв'язок. Візит до борделю вважався нормою, хоча в статечних колах цим не хвалилися.
- для чоловіків дошлюбний секс вважався нормальною потребою, і задовольнявся всіма можливими способами

Хто:
- домашня прислуга віддавалася господарям масово, практично як норма. "Хазяйки дому" навіть наймали молодих покоївок своїм синам. 40% повій у недорогих борделях - колишня прислуга. Але і без господарів прислуга поводилася досить вільно, вела загалом розпусне життя. На це натякнув Гіляровський, коли писав, що господарі схвалюють появу постійного кавалера у служниці.
- жіноча прислуга в ресторанах = проститутка (нормою були чоловіки). В більшості ресторанів були кабінети і дівчатка на замовлення
- співачки в кафе-шантанах, кабаре, оперетах = дорогі проститутки, топ - утриманки. Більшість вистав зводилася до задирання ніг та похабних куплетів. Цікаве явище, яке нині мутувало в стриптиз-клуби типу "Города" на Тичини. До речі, одна з можливих причин занепаду жанру оперети. В балеті теж, але найвищого класу (див. Пушкін та Істоміна).
- служниці модних магазинів та кравчині - часто проститутки. Модистки - це вони.
- 65% проституток у Петербурзі - колишні селянки. Думаю, у Києві процент був ще вищий.
- поширена дитяча проституція, з 10-11 років. У Європі цим славляться Рим, Константинополь, Брюссель. В імперії - Петербург і Київ (!). Дівчатка-проститутки ходять по вулицях і чіпляються до перехожих.
- утриманки були популярними (заможний чоловік оплачував киці квартиру, утримання, одяг тощо). Такі дамочки жили по кілька душ в кожному пристойному домі.
- утриманки охоче ідуть в актриси різного роду (в шоу-бізнес), щоб демонструвати принади і знаходити покровителів.

Де:
- мебльовані кімнати мали погану славу. "Поедемте в номера!", ага. Приблизно як зараз квартири почасово. Однозначним свідченням блядського номера було біде у санвузлі (підмивання вважалося дієвим проти венерики і вагітності).
- автор не радить користуватися ресторанними серветками у місцях, де є дівчата. У кабінетах їх використовують заміть рушників після єблі.

Скільки:
- ціни: 20 копійок - мінімалка (2 пляшки пива, це брудні та страшні борделі), більшість - 1-2 рублі (пляшка вина, або дводенний заробіток робітника, гроші тоді мали іншу вартість!), 3-5 - дорожчі, таких борделів мало, 10 рублів - як виняток. Торг можливий, після 2:00 знижки. В "цікавих" домах беруть вхідну плату. З плати до 25% отримує сама повія. Для розуміння: межа між "брудною" і "чистою" публікою була 100 рублів місячного доходу, це був максимум для кваліфікованого робітника - і мінімум для освіченої людини.
- утриманки та дорогі повії мали великі статки (дорогоцінності, екіпажі, квартири), цим і приваблювали новий контингент.

Деталі:
- нижчі поліцейські чини радо брали оплату тілом замість штрафів. Традиція "суботників" має давні корені.
- бордель традиційно був з випивкою та музикою (і те, і інше офіційно заборонялося - але було масовим), вікна та двері завжди зачинені, горів ліхтар - просто гасовий, не червоний. В дорогих борделях грали оркестри, дівчата ходили в холі голими. В звичайних - рояль, а в найдешевших - шарманка чи гармонь. Випивка - втридорога, в найдешевших - горілка, в середніх - пиво і вино, в дорогих - вино і шампанське.
- дорогі борделі вважалися нормальним місцем для дозвілля чоловічих змішаних компаній навіть без сексу. Приблизно як зараз стриптиз-клуби - приїхати, повеселитися, хто хоче - приват.
- зазвичай проститутки працювали до 25 років, десь з 17-18.
- наслідок проституції - позашлюбні діти. Їх до 1/3 від усієї кількості. За статистикою, смертність на 1 році життя серед них - 78%. У приватних годувальниць - майже 100%. Дитяча смертність того часу загалом - до 30%
- порнографічні фотолистівки активно ходили по руках, особливо в гімназіях. Робили їх переважно у Парижі та Брюсселі.

Висновок: цікава книга по темі, якщо відкинути моралізаторство. Рекомендується - особливо для авторів, які пишуть про добу.
Tags: книги, секс, читацький щоденник, історія
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 10 comments