Як у 17 столітті піп Псалтир пропив і кого за це засудили

У Луцькій кгродській книзі від 1621 року є кумедна судова справа. Волинський підвоєвода Войтех Милачевський розповідає, що під час розбору справ євреїв у місті Володимирі в присутності равина та старшин, судив і справу про заклад Біблії.

Отець Яків Залуський, священик місцевої церкви, поїхав гостювати, і залишив усе майно церкви своєму вікарію (помічнику) Феодору. А той, замість турбуватися про святині, відніс якусь службову церковну книгу у шинок до жида Беніаша і заставив за 20 польських грошей (десь 2 літри горілки і добряча закуска, згідно контролю цін того ж Милачевського).

Книга, як можна припустити, була службовим Псалтирем, імовірно, друкованим. За часом підходить один з Псалтирів Івана Федорова, надрукований у Львові чи Острозі. 

Повернувшись до міста, отець Яків пішов у шинок викупити книгу, але Беніаш вже спродав її іншому місцевому священику Григорію Лозовицькому. Судячи зі звичаю (про це нижче), строк застави не сплив.

Заслухавши сторони, підвоєвода ухвалив: жиду негайно викупити книгу в о.Лозовицького та повернути її о.Залуському. - що і той і зробив негайно. Жодних санкцій на сторони не накладалося.

Висновки:

  • суддя не побачив жодних проблем у закладанні церковної книги за горілку. Питання розглядалося, наче заклали не Псалтир, а якусь супоню.
  • священик не гребував ні віднести книгу в шинок, ні купити чужий пропитий Псалтир собі.
  • міжконфесійна злагода. Єврей та православний священик взагалі не сваряться за предмет культу.
  • книга цінувалася відносно невисоко (20 грошів доброму дякові на вечір погуляти), але і залишити її просто так і купити нову було явно складно - піп пішов до високого суду.

От як коментує цей заклад редакція "Киевской старины" у 1882 році: звичай закладати Псалтир в обмін на горілку побутував до середини ХІХ століття в Україні у Страсний і Великодній тижні, коли Псалтир на службі не читають. Дячки мали особливу привілегію закладати в шинку Псалтир на цей час, а на Фомину суботу (перша субота по Великодню) церковний староста викуповував книгу.


Error

default userpic

Your reply will be screened

When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.